Stressz nélkül nem létezünk
A stressz nem csak negatív lehet: létezik pozitív stressz is, amely segíti a magasabb szintű teljesítmény elérését. Van, akik ezt nevezik úgy, hogy a komfortzónából való kilépés. Az eredménye ugyanaz: valami nehéz, ami sikerült.
Selye János eredetileg úgy gondolta, hogy a stressz „az élet sava-borsa”, és csak akkor válik ártalmassá, ha a kiváltó probléma mértéke meghaladja a szervezet megküzdési képességét. A világhírű kutató szerint mindegy, hogy kellemes vagy kellemetlen helyzettel állunk szemben, szükségünk van a stressz hatására, hisz e nélkül nem élnénk, csak vegetálnánk.
Sokszor, tévesen gondolunk ártalmas dologként a stresszre. Hiszen a stressz növeli a betegségek kialakulását, szorongást, de akár rákot is okozhat. Ideje megfordítani a gondolkozásunkban ennek a szónak a jelentését. A stressz akkor hasznos, ha segíti a kellően gyors alkalmazkodást a környezet változásaihoz.
A pozitív stresszt eustressznek nevezik. Az állatvilágban az eustressz a túlélést és a megküzdést segíti elő, nélküle az állatok nem tudnának hirtelen erőfeszítést kifejteni, menekülni vagy élelmet, zsákmányt szerezni. Az ember számára az eustressz rövid, behatárolt ideig tartó, stimuláló élmény, amelyet pozitív érzések is kísérhetnek. A pozitív stressz különösen hasznos az új és váratlan helyzetekben. Például erőt, lendületet ad egy vizsgához, egy állásinterjúhoz, de még egy randihoz is. Segíti az összpontosítást és felgyorsítja a gondolkodást.
Ugyanakkor a folyamatos készenlét kimeríti az erőforrás-tartalékokat. Ha azt veszed észre magadon, hogy nincs pillanat, amikor kiengednél, amikor koncentrálsz a munkában, és otthon, de még az edzőteremben is csak a maximumot hajtod. Ilyenkor jön létre a negatív stressz, vagyis a distressz. A distressz az eustresszel szemben a gátlás, akadályozottság érzéseivel jár együtt. Tehetetlenség és düh, idegesség, szorongás kíséri. Amint felismered, hogy a stressznek két, különböző változata van alkalmazkodni fogsz hozzá, és jóra tudod fordítani. Akár maradsz a komfortzóna kifejezésnél, akár stressznek nevezed.
Forrás: ridikul.hu